Állat-asszisztált fejlesztö foglalkozások
+36 30 912 3574
Állat-asszisztált, élmény- és munkaterápiás
foglalkozásokról
Sokéves tapasztalat és tudományos kutatások sora bizonyítja az állatok: a kutya, a ló, egyéb kisállatok -mint „segítőtárs” felhasználásának kedvező hatásait úgy a gyógyászat, mint a pedagógia-pszichológia, mind pedig a sport területén, és amelynek segítségével ép és sérült embertársaink életminőségét jelentősen javíthatjuk. A szakember, pedagógus által tudatosan felépített, tervezett, irányított állat-asszisztált foglalkozás adta lehetőségeket speciális helyzeteken keresztül, pedagógiai megközelítésben használjuk fel. A hangsúlyt a programba tervezett készségek-képességek fejlesztésével egyidejűleg megvalósítandó viselkedési, pszichológiai, kognitív és testi fejlesztési célok elérése kapja. Az állatok közvetlen közelében, a közreműködésükkel végzett tevékenységek szocializációs, érzelmi hatása nagyszerű. A gyerekeknek a foglalkozásokon szorosan együtt kell működni az állatokkal, a terapeutával, egymással, meg kell tanulniuk figyelni a másikra.
Az állat-aszisztált foglalkozások célja:
-
általános fejlesztés és nevelés, tanulás, információszerzés
-
érzelmi állapot, akarati-cselekvési képességek befolyásolása, az önbizalom erősítése és a félelem legyőzése
-
a koncentrálóképesség és az együttműködési készség fejlesztése
-
egyes mentális funkciók, az érzékszervek fejlesztése
-
a környezettel, az állatokkal való kapcsolat kiépítése
-
a gyermekközösség többi tagjával szembeni segítőkészség, kommunikáció, kontaktus kialakítása
-
a szabadidő hasznos és szórakoztató eltöltése.
A felsorolt területek sokfélesége, komplexitása jól megtervezett, szakmailag átgondolt, egyénre lebontott és célirányos foglalkozásokat tesz szükségessé. Fontos, hogy a résztvevők a környezetüket megismerjék, és annak hasznos tagjává váljanak, tehát az állatnak nemcsak mint társnak a használata, szolgálatának igénybe vétele az elsődleges. Lehetővé kell tenni annak ellátását, gondozását, a környezet, a szerszámok, felszerelések megismerését, rendben tartását, természetesen megfelelő biztonsági feltételek mellett. E tevékenység megvalósulása kedvező hatással lehet az önellátási tevékenységek tanulásában, gyakorlásában. Pl. már magának a lónak az ápolása, szerszámozása, vezetése során a gyermek és a ló között kötődés, kapcsolat alakul ki, amelynek során megtanulnak felelősséget érezni egy másik élőlény iránt. Az állatok közelsége oldja a feszültségeket, a szorongást, lehetővé válik a szeretet kimutatása. A munka során fokozatosan nő a gyerekek bátorsága, céltudatossága, kitartása, nagyon sok pozitív megerősítés éri a gyermeket, a feladatok sikeres végrehajtása örömet, sikerélményt okoz, ami az önbizalmat, az önértékelést segíti. Az állatok körül be kell tartani a szabályokat, a gyerekeknek a különböző helyzetekhez megfelelő módon alkalmazkodniuk kell. Mindez a feladat- és szabálytudat kialakulását segíti. Az állatokkal való közös munka pedig erős motiváló erőként működik (enyhíti a terápiás fáradtságot). A foglalkozások hatásfoka a csoportos foglalkoztatási forma révén kiemelkedően jó! Nem utolsó sorban lehetőséget biztosít a munkaterápiára, esetleg védőmunkahely létrehozására is alkalmas lehet.
Az integrált, csoportos foglalkozásokon való részvétel óriási motiváló tényező lehet úgy a sérült mint az egészséges gyermek, fiatal számára, a magas szintű szakmai felkészítés nagyszerű eredményeket szülhet, a közösen átélt élmények életre szólóak.